logo
Decizie „Cu privire la cererea SRL „Exclusiv Media””
2025-06-23 13:26:01

Examinând în şedinţa din 26 mai 2025 cererea din 2 aprilie 2025 a SRL „Exclusiv Media”, deținător al licenței de emisie pentru serviciul media audiovizual Exclusiv TV, semnată de doamna Ludmila Furculiță, proprietară beneficiară a SRL „Exclusiv Media”, prin care se solicită înscrierea postului de televiziune Exclusiv TV în Registrul semnatarilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova,  

analizând materialele difuzate/publicate de postul Exclusiv TV,

în prezența doamnei Ludmila Furculiță, proprietară beneficiară a SRL „Exclusiv Media”, care a răspuns la întrebările de concretizare ale Consiliului de Experți și Experte,

bazându-se pe prevederile Regulamentului de activitate a Consiliului de Presă[1] și ale Regulamentului privind Registrul semnatarilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova[2],

              

Consiliul de Experți și Experte, mandatat de Consiliul de Presă să examineze plângerile privind încălcarea prevederilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova, adoptă următoarea decizie:

 

1. Se acceptă înscrierea postului Exclusiv TV în Registrul semnatarilor Codului deontologic al jurnalistului din Republica Moldova. 

2. Decizia a fost adoptată cu votul a șase membri ai Consiliului de Experți și Experte.

 

Viorica Zaharia,

preşedinta Consiliului de Experți și Experte

mun. Chişinău, Republica Moldova

nr. 03 din 26 mai 2025

Inapoi

Noutăți recente

  • CONSILIUL DE PRESĂ: JURNALISTUL DECONSPIRĂ IDENTITĂȚILE FALSE, NU LE PROMOVEAZĂ

    citeste mai mult
  • JOI, 26 MARTIE 2026, VA AVEA LOC ȘEDINȚA CONSILIULUI DE EXPREȚI ȘI EXPERTE

    citeste mai mult
  • JOI, 5 MARTIE 2026, VA AVEA LOC ȘEDINȚA CONSILIULUI DE EXPREȚI ȘI EXPERTE

    citeste mai mult

Sondaj

Poliția a publicat o secvență de 3,5 minute de la reconstituirea unui dublu omor, în care bănuitul povestește în detalii cum a comis crima. Multe instituții media au preluat ”filmul” integral.Au procedat corect sau au greșit?